TeknologiTophistorie

Delhi forbyder benzin til gamle biler – og vil udfase fossile køretøjer helt inden 2035

Delhi tager nu drastiske metoder i brug for at reducere forureningen i byen

Indiens hovedstad, Delhi, har iværksat en nærmest aggressiv indsats for at bekæmpe den alvorlige luftforurening, som længe har plaget byen. Et nyt initiativ forbyder nu salg af benzin og diesel til alle biler, der er mere end 15 år gamle – og det er kun begyndelsen. Indiske myndigheder diskuterer samtidig en national plan, der skal udfase alle benzin- og dieselkøretøjer inden 2035.

Forbuddet mod at tanke ældre biler trådte i kraft tidligere på ugen og skal håndhæves med ny teknologi. “Vi installerer udstyr på tankstationerne, som kan identificere biler ældre end 15 år. De vil ikke få udleveret brændstof,” udtaler Delhis miljøborgmester, Manjinder Singh Sirsa.

 

Samtidig vil myndighederne øge kontrollen med tunge køretøjer, der kører ind i Delhi, for at sikre, at de overholder de gældende miljøstandarder. Målet er at bremse de mest forurenende køretøjers adgang til byen og dermed nedbringe skadelige emissioner.

Massiv grøn investering

Men tiltaget handler ikke kun om restriktioner. Delhi planlægger også at investere massivt i grøn transport. Over 900 elektriske bybusser skal sættes i drift i år, som en del af en større plan om at udskifte mindst 5.000 af byens i alt 7.500 busser med elektriske eller lavemissionsmodeller.

 

Ifølge The Economic Times er der også politiske forhandlinger i gang om at lovgive om, at alle nye busser fra udgangen af 2025 skal være elektriske eller køre på “ren energi” som CNG eller brint.

Næste skridt bliver sandsynligvis et forbud mod benzin- og dieselkøretøjer i erhvervstrafik, såsom tuk-tuk’er og vareknallerter, allerede mellem 2026 og 2027. Private biler og motorcykler kan følge efter mellem 2030 og 2035.

Hvis planen gennemføres, vil det være en af de mest ambitiøse udfasninger af forbrændingsmotorer globalt, og kan sammenlignes med de kinesiske tiltag der har været medvirkende til at gøre Kina til en af de førende producenter af grøn energi og elbiler.

 

Back to top button

Vi lever af annoncer

Hejsa kære læser. Vi kan se, at du bruger en Adblocker. Det er vi superkede af. Som et lille medie er vi afhængige af annoncekroner for at kunne levere gratis indhold til dig. Vi vil derfor bede dig om at lukke for din AdBlocker eller i det mindste give vores site lov til at vise bannere, hvis du gerne vil læse vores indhold. Med venlig hilsen iNPUT.