Apple har valgt at udskyde lanceringen af sin længe rygtede Home Hub som vi før har omtalt – en smartskærm til hjemmet – til 2026. Beslutningen skyldes, at selskabet først vil have en ny, forbedret version af Siri klar, som kan forstå kontekst og bruge data fra brugerens apps.
Rygterne om en Home Hub fra Apple har cirkuleret i årevis. Produktet beskrives som en slags HomePod med interaktiv skærm – en pendant til Googles Nest Hub og Amazons Echo Show. I lang tid tydede meget på, at Apple ville afsløre produktet i løbet af 2025. Men ifølge det seneste Power On-nyhedsbrev fra Bloomberg, bliver det nu først i 2026.
Siri halter stadig efter
Den primære årsag til forsinkelsen er Siri. Apple arbejder på at forbedre den digitale assistent markant, blandt andet med det, de kalder “Apple Intelligence” – en form for kunstig intelligens, der kan forstå brugerens kontekst og hente relevant data fra apps. Men den teknologi er ikke klar endnu.
Ifølge rapporter fejler Siri i op mod 20 % af tilfældene, når den skal give brugeren svar baseret på personlig data. Og i en tid, hvor tillid og præcision er afgørende for AI-funktioner, mener Apple tilsyneladende, at det er bedre at vente end at lancere noget halvhjertet.
Et internt møde har dog afsløret, at Apple allerede har systemet oppe at køre i testversioner, og at udviklere har adgang til det bagvedliggende system gennem app-intents siden iOS 18.2. Men Siri er stadig ikke klar til at blive frontfigur i et nyt produkt – især ikke i et produkt, der netop skal fremhæve hendes nye evner.
En ny måde at tænke brugerflade på
Apples løsning på de tekniske udfordringer kan være at kombinere stemmestyring med visuelle data. I stedet for at give en lang tekstbesked, kan Siri vise en kombination af fx flyinformation, beskeder og kalenderdata på skærmen – en form for “bento box”-visning, hvor brugeren selv kan få overblikket.
Her kommer Home Hub ind i billedet. En dedikeret skærm i hjemmet, der kan vise disse dataoversigter, ville være oplagt. Det første produkt forventes at være en enkel skærm, muligvis kvadratisk, som kan flyttes rundt i hjemmet og monteres forskellige steder. Brugeren vil kunne se vejr, musik, opskrifter og personlige oplysninger, alt sammen integreret i en elegant Apple-grænseflade.
Den ambitiøse version – med robotarm
Ifølge rapporten planlægger Apple også en mere avanceret version af Home Hub, der skal fungere som et centralt omdrejningspunkt for Apple Intelligence i hjemmet. Denne model forventes at inkludere en robotarm – en teknologi, Apple allerede har demonstreret i begyndelsen af 2025. Armens funktion er endnu ukendt, men den kunne fx bruges til at justere skærmen, følge brugerens blik eller betjene fysiske elementer i rummet.
Spørgsmålet er dog, hvorfor den enklere Home Hub også bliver udskudt. Hvis den avancerede model først kommer senere, og det primært er den, der kræver den nye version af Siri, kunne man forestille sig, at Apple ville lancere en “light”-udgave før. Men det virker som om, Apple ønsker at tage et opgør med hele billedet af Siri som en upålidelig assistent.
Siri har brug for en ny fortælling
Apples stemmeassistent har i årevis lidt under dårlige sammenligninger med konkurrenter og virale eksempler på pinlige fejl. Siri har haft problemer med at forstå selv simple forespørgsler, og en ny skærmbaseret enhed, der bygger på de samme svagheder, ville formentlig få en hård modtagelse.
Derfor giver det ifølge rapporten mening, at Apple venter. I stedet for at risikere endnu et flop på hjemmefronten, satser selskabet på at vende fortællingen om Siri, før de lancerer et produkt, der i høj grad afhænger af hendes evner.
WWDC 2025 kan give svar
Der forventes flere detaljer om Apple Intelligence og fremtidens Siri ved Apples udviklerkonference WWDC, som starter 9. juni 2025. Her vil Apple formentlig vise, hvor langt de er nået, selvom en egentlig lancering ikke nødvendigvis bliver annonceret.
Indtil da må brugerne væbne sig med tålmodighed. Apples første Home Hub bliver måske banebrydende – men først i 2026.