TeknologiTophistorie

Ikea tilbagekalder LED-produkter – risiko for elektrisk stød

Flere udendørs LED-lyskæder og lamper kan give elektrisk stød på grund af fejl i stikket.

Har du købt en udendørs LED-lyskæde eller lampe fra Ikea? Så skal du være opmærksom. Ikea tilbagekalder nu en række udendørsprodukter fra serierne Ledljus, Sommarlånke, Stråla, Svartrå og Utsund, da de indeholder stik, der ikke opfylder sikkerhedsstandarderne. Fejlen kan føre til risiko for elektrisk stød.

Hvis du ejer en af de berørte lyskæder eller lamper, anbefaler den svenske møbelkæde, at du straks stopper med at bruge produktet og kontakter Ikea for en løsning. Tilbagekaldelsen skyldes en produktionsfejl, hvor det specifikke stik ikke er tilstrækkeligt sikret mod vandindtrængning. Det kan i værste fald medføre elektrisk stød.

 

Følgende produkter tilbagekaldes:

  • Ledjlus LED-lyskæde 64 pærer udendørs sort
  • Sommarlånke LED-gulvlampe 100 beige udendørs
  • Sommarlånke LED-lyskæde 12 pærer udendørs multifarvet
  • Stråla LED-lyskæde 24 pærer stjerne blinke udendørs guldfarvet
  • Stråla LED-lysgardin 48 pærer udendørs stjerne
  • Svartrå LED-lyskæde 12 pærer sort udendørs
  • Utsund LED-lyskæde 24 pærer udendørs sort

Problemet skyldes LED-driveren ICPSH24-2-IL-1, som findes i visse produktionsserier. Produkterne kan identificeres ved LED-driverens navn og et specifikt datostempel. Også stikket SYK-02F er berørt af problemet, oplyser Ikea.

 

Hvad gør du som kunde?

Ikea tilbyder enten en erstatning eller fuld refundering. Produkterne kan returneres i alle kædens varehuse – du behøver ikke medbringe kvittering eller købsbevis. Derudover opfordres kunder til at sprede budskabet, så flere bliver opmærksomme på tilbagekaldelsen.

Hvis du har spørgsmål, kan du kontakte Ikea direkte eller besøge deres hjemmeside for mere information.

 

Back to top button

Vi lever af annoncer

Hejsa kære læser. Vi kan se, at du bruger en Adblocker. Det er vi superkede af. Som et lille medie er vi afhængige af annoncekroner for at kunne levere gratis indhold til dig. Vi vil derfor bede dig om at lukke for din AdBlocker eller i det mindste give vores site lov til at vise bannere, hvis du gerne vil læse vores indhold. Med venlig hilsen iNPUT.