ElbilerTophistorie

Nu kan Clever-kunder lade „gratis‟ hos Stella

Clever One-kunder kan nu lade gratis på Stellas 32 lynladere i København, Ballerup og Aarhus.

Ewii, Uno-x og nu Stella. Fra i dag får Clever One-kunder adgang til opladning på Stellas lynladere i København, Ballerup og Aarhus. Det sker som følge af et nyt samarbejde mellem ladeoperatørerne Clever og Stella, der skal sikre flere hurtige lademuligheder til elbilister i byerne.

Aftalen betyder, at Clever One-abonnenter kan benytte Stellas 32 lynladepunkter uden merbetaling. Ladestationerne vil desuden fremgå direkte i Clevers app, og Clever-kunder kan bruge både app og ladebrik på Stellas anlæg.

 

– Med samarbejdet gør vi det nemmere for vores kunder at finde en hurtig lader i storbyerne, hvor efterspørgslen ofte er stor, og pladsen til nye ladere er begrænset, siger Mathias Sukstorf Langkilde, ansvarlig for strategiske partnerskaber hos Clever. Han fremhæver, at tilføjelsen af Stellas lynladere giver kunderne øget fleksibilitet i både hverdagen og på længere ture.

Stella, som tidligere gik under navnet ViggoEnergy, driver i dag fem ladeplaceringer i København, Ballerup og Aarhus. Selskabet har samtidig ambitioner om kraftig vækst og forventer at tredoble antallet af lynladepunkter i Danmark i løbet af 2025.

 

Ifølge Stella bidrager Clever-samarbejdet til, at ladestationerne i højere grad kan udnyttes hele døgnet, da privatbilister typisk lader på andre tidspunkter end Stellas primære erhvervskunder, som blandt andet tæller taxibranchen og flådeoperatører.

Back to top button

Vi lever af annoncer

Hejsa kære læser. Vi kan se, at du bruger en Adblocker. Det er vi superkede af. Som et lille medie er vi afhængige af annoncekroner for at kunne levere gratis indhold til dig. Vi vil derfor bede dig om at lukke for din AdBlocker eller i det mindste give vores site lov til at vise bannere, hvis du gerne vil læse vores indhold. Med venlig hilsen iNPUT.